AE774W14-18SY
detaildesc
AE774W14-18SY
Conesys
Product No:
AE774W14-18SY
Description:
CONN RCPT FMALE 18POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Y
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE774W
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C