AE774L18-11S
detaildesc
AE774L18-11S
Conesys
Product No:
AE774L18-11S
Description:
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE774L
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C