AE774L14-19P
detaildesc
AE774L14-19P
Conesys
Product No:
AE774L14-19P
Description:
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE774L
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C