AE774L14-12P
detaildesc
AE774L14-12P
Conesys
Product No:
AE774L14-12P
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE774L
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 14-12
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C