AE772W20-41P
detaildesc
AE772W20-41P
Conesys
Product No:
AE772W20-41P
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE772W
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C