AE772W14-12S
detaildesc
AE772W14-12S
Conesys
Product No:
AE772W14-12S
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772W
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 14-12
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C