AE772L24-61SZ
detaildesc
AE772L24-61SZ
Conesys
Product No:
AE772L24-61SZ
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772L
Number of Positions 61
Shell Size - Insert 24-61
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C