AE772L14-18P
detaildesc
AE772L14-18P
Conesys
Product No:
AE772L14-18P
Description:
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772L
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C