AE772L14-15SZ
detaildesc
AE772L14-15SZ
Conesys
Product No:
AE772L14-15SZ
Description:
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772L
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C