AE772L12-10S
detaildesc
AE772L12-10S
Conesys
Product No:
AE772L12-10S
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772L
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C