AE772A16-23S
detaildesc
AE772A16-23S
Conesys
Product No:
AE772A16-23S
Description:
CONN RCPT FMALE 23POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772A
Number of Positions 23
Shell Size - Insert 16-23
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C