AE772A16-14SX
detaildesc
AE772A16-14SX
Conesys
Product No:
AE772A16-14SX
Description:
CONN RCPT FMALE 14POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Shielding Shielded
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772A
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C