AE772A16-14PZ
detaildesc
AE772A16-14PZ
Conesys
Product No:
AE772A16-14PZ
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Shielding Shielded
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE772A
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C