AE772A16-14P
detaildesc
AE772A16-14P
Conesys
Product No:
AE772A16-14P
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE772A
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C