AE771W22-55S
detaildesc
AE771W22-55S
Conesys
Product No:
AE771W22-55S
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771W
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C