AE771W22-41P
detaildesc
AE771W22-41P
Conesys
Product No:
AE771W22-41P
Description:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771W
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 22-41
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C