AE771W20-16SZ
detaildesc
AE771W20-16SZ
Conesys
Product No:
AE771W20-16SZ
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE771W
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C