AE771W18-11S
detaildesc
AE771W18-11S
Conesys
Product No:
AE771W18-11S
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE771W
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C