AE771W14-19SX
detaildesc
AE771W14-19SX
Conesys
Product No:
AE771W14-19SX
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771W
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C