AE771W14-18SZ
detaildesc
AE771W14-18SZ
Conesys
Product No:
AE771W14-18SZ
Description:
CONN RCPT FMALE 18POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771W
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C