AE771W12-10PY
detaildesc
AE771W12-10PY
Conesys
Product No:
AE771W12-10PY
Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771W
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C