AE771L24-31PW
detaildesc
AE771L24-31PW
Conesys
Product No:
AE771L24-31PW
Description:
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771L
Number of Positions 31
Shell Size - Insert 24-31
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C