AE771L22-55SX
detaildesc
AE771L22-55SX
Conesys
Product No:
AE771L22-55SX
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771L
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C