AE771L22-12S
detaildesc
AE771L22-12S
Conesys
Product No:
AE771L22-12S
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE771L
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 22-12
Current Rating (Amps) 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C