AE771L20-16SY
detaildesc
AE771L20-16SY
Conesys
Product No:
AE771L20-16SY
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE771L
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C