AE771L18-11SZ
detaildesc
AE771L18-11SZ
Conesys
Product No:
AE771L18-11SZ
Description:
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE771L
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C