AE770W24-61SZ
detaildesc
AE770W24-61SZ
Conesys
Product No:
AE770W24-61SZ
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 61
Shell Size - Insert 24-61
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C