AE770W24-31PY
detaildesc
AE770W24-31PY
Conesys
Product No:
AE770W24-31PY
Description:
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Y
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 31
Shell Size - Insert 24-31
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C