AE770W22-55SY
detaildesc
AE770W22-55SY
Conesys
Product No:
AE770W22-55SY
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Y
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C