AE770W20-41PY
detaildesc
AE770W20-41PY
Conesys
Product No:
AE770W20-41PY
Description:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Y
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C