AE770W20-16S
detaildesc
AE770W20-16S
Conesys
Product No:
AE770W20-16S
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE770W
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C