AE770W16-14S
detaildesc
AE770W16-14S
Conesys
Product No:
AE770W16-14S
Description:
CONN RCPT FMALE 14POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C