AE770W16-14PZ
detaildesc
AE770W16-14PZ
Conesys
Product No:
AE770W16-14PZ
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C