AE770W14-18PW
detaildesc
AE770W14-18PW
Conesys
Product No:
AE770W14-18PW
Description:
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation W
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C