AE770W12-10PW
detaildesc
AE770W12-10PW
Conesys
Product No:
AE770W12-10PW
Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770W
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C