AE770L24-61SX
detaildesc
AE770L24-61SX
Conesys
Product No:
AE770L24-61SX
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 61
Shell Size - Insert 24-61
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C