AE770L24-61SW
detaildesc
AE770L24-61SW
Conesys
Product No:
AE770L24-61SW
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation W
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE770L
Number of Positions 61
Shell Size - Insert 24-61
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C