AE770L24-19SX
detaildesc
AE770L24-19SX
Conesys
Product No:
AE770L24-19SX
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 24-19
Current Rating (Amps) 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C