AE770L20-39SX
detaildesc
AE770L20-39SX
Conesys
Product No:
AE770L20-39SX
Description:
CONN RCPT FMALE 39POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C