AE770L20-16S
detaildesc
AE770L20-16S
Conesys
Product No:
AE770L20-16S
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C