AE770L18-11PZ
detaildesc
AE770L18-11PZ
Conesys
Product No:
AE770L18-11PZ
Description:
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C