AE770L14-18PZ
detaildesc
AE770L14-18PZ
Conesys
Product No:
AE770L14-18PZ
Description:
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation Z
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C