AE770L14-15SW
detaildesc
AE770L14-15SW
Conesys
Product No:
AE770L14-15SW
Description:
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation W
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C