AE770L14-12PX
detaildesc
AE770L14-12PX
Conesys
Product No:
AE770L14-12PX
Description:
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 14-12
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C