AE770L12-10SW
detaildesc
AE770L12-10SW
Conesys
Product No:
AE770L12-10SW
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation W
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE770L
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C