AE666R24B61PN
detaildesc
AE666R24B61PN
Conesys
Product No:
AE666R24B61PN
Description:
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE666R
Number of Positions 61
Shell Size - Insert 24-61
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C