AE666R22B55S6
detaildesc
AE666R22B55S6
Conesys
Product No:
AE666R22B55S6
Description:
CONN PLUG FMALE 55POS CRIMP
Shielding Shielded
Orientation 6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE666R
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C