AE666R20B41P6
detaildesc
AE666R20B41P6
Conesys
Product No:
AE666R20B41P6
Description:
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Shielding Shielded
Orientation 6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE666R
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C