AE666R12B12P6
detaildesc
AE666R12B12P6
Conesys
Product No:
AE666R12B12P6
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Series MIL-DTL-26500
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation 6
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock, Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number AE666R
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 12-12
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C