AE665R22B55PN
detaildesc
AE665R22B55PN
Conesys
Product No:
AE665R22B55PN
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE665R
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C